Milyen a „Hakuro-Nishiki” lombja?
Lombhullató, kora tavasszal (március-április) új hajtásai zöldek, majd májustól pedig rózsaszínűek, később érett krém-fehérre és zöldre változnak. A levelek ősszel végül sárgássá válnak, és lehullnak októberben vagy novemberben. Szára télen vörösre vált, folytatva a táj vagy kert díszítését. A metszés serkenti a színesebb lombozatot, mivel új hajtásokat eredményez és elősegíti a téli vörös ág színét is, mivel a friss hajtások élénkebb színűek.
Mit kell tudni a törzsre oltott formáról?
Ezek egy kompatibilis, erős és egyenesen fejlődő fűzfatörzsre oltják. A törzsről és a gyökerekből származó hajtásokat a lehető leggyorsabban el kell távolítani, mert elveszik az energiát az oltott lombtól. Az oltott részt, a fa tetejét, szükség szerint meg lehet metszeni. A folyamatos nyírás ösztönzi az állandó növekedést és a színes lombozatot.
Milyen igényei vannak a talajra?
El van a rossznak mondott talajban (homokos, agyagos), de nem biztos, hogy ideális gyarapodást és megfelelő színt érünk el vele. Ezek a fűzfák kedvelik a nedves talajt, de tolerálják a szárazabb körülményeket is. Nem szabad túlöntözni, csak ki kell egészíteni az esőzéseket, az a lényeg, hogy ne száradjon ki teljesen. Erre főleg az első évben érdemes odafigyelni, hiszen ekkor ereszti a mély gyökérrendszerét.
Hova érdemes ültetni?
Ezek a növények napsütésben és árnyékban is jól növekednek, de a legjobb szín elérése érdekében szükséges a napfény, viszont a hosszantartó hőséget nehezen tűri. Az a legjobb megoldás, ha a növény a nap legforróbb időszakában árnyékba kerül.
Hogyan kell metszeni?
A metszést el lehet végezni akár a tél elején, akár nagyon kora tavasszal, mielőtt az első levelek megjelennek, és megkezdődik a növekedés. Évente körülbelül 30 cm-t vissza lehet metszeni, ami új erőt és nagyon sűrű növényt eredményez. Ha inkább egy nyitottabb és természetes formát szeretne, egyszerűen távolítsa el az ágak legfeljebb egyharmadát évente egyszer vagy kétszer. Ha a metszést évente 1-2 alkalommal végzi el, akkor vékonyabb hajtásokkal magasabb és szélesebb lesz, ami egy elegáns szökőkútra fog emlékeztetni minket. Vagy nyírja meg sűrűbben, amivel a tetszőleges formát meg lehet tartani, ehhez szükséges 4-6 hetente ollót ragadni, amit egyre élénkebb rózsaszín levelekkel fog meghálálni a HakuroNishiki.
Mikor kell ültetnem a japán fűzfát?
A legjobb, ha kora tavasszal vagy ősszel ülteti, amikor viszonylag hideg az idő, így a növény és a talaj nem szárad ki túl könnyen. Minden növény átültetése jár némi traumával, ezért próbáljon meg ne száraz, meleg és szeles időt választani ehhez. A legtöbb cserjét és fát, megfelelő gondozással bármikor, akár nyáron is el lehet ültetni.